Аутори:
1. Tanja Petrovic,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Апстракт:
UVOD Hitna stanja u oftalmologiji su ona stanja koja traže hitnu i neodložnu pomoć. Među hitnim stanjima, povrede oka predstavljaju jedan od najčešćih uzroka oboljevanja oka i sljepila. Povrede oka,nezavisno od vrste uzroka, prema brojnim publikovanim studijama predstavljaju vodeći uzrok sljepila. Od toga termičke i hemijske povrede oka čine 7,7 do 18% svih okularnih povreda.
CILJ RADA Cilj rada je bio da se prikaže značaj i učestalost hemijskih povreda oka, kao jednog od vodećih uzroka hospitalizacije pacijenata na očnom odjeljenju. Posebna pažnja je usmjerena na značaj pružanja adekvatne prve pomoći, kao prve mjere u liječenju ovih stanja.
METOD Retrospektivnom studijom obuhvaćeni su svi pacijenti liječeni na Očnom odjeljenju zbog hemijske povrede oka i to u dva perioda,od 1981. do 1992.godine i drugi period od 1993. do 2011.godine, te izvršeno poređenje dobijenih rezultata. Prikazano je 145 pacijenata u prvom periodu i 44 u drugom.
REZULTATI U oba perioda znatno veći broj povreda je zabilježen kod muškaraca, čak 73,2% u prvom periodu i 75% u drugom,dok su žene činile 26,8% odnosno 25% za drugi period. Najveći broj povrijeđenih je bio među radno sposobnim stanovništvom, njih 51,8% u prvom i 55% u drugom periodu. Djeca su činila 16,8% odnosno 22,5% od ukupnog broja hospitalizovanih, od čega je u prvom periodu bilo 9,6%, a u drugom 2,2% djece mlađe od 10 godina. Desno oko je bilo zahvaćeno u 40% odnosno 36,3%, lijevo u 42% i 22,7% slučajeva,dok su oba oka povrijeđena u 18% odnosno 40,9% slušajeva. Prosječna dužina hospitalizacije je iznosila 10,3 dana u prvom periodu i 6,7 dana u drugom.
ZAKLJUČAK Tretman svih povreda oka je započet brzom irigacijom hiperosmotskim sredstvima, uklanjanjem kaustičnog materijala te konzervativnom terapijom. Smatramo da je znatno manji broj povreda u ratnom i posleratnom periodu posledica neuposlenosti privrednih kapaciteta, pojačanih mjera inspekcijskog nadzora, migracija stanovništva kao i veće zdravstvene prosvećenosti. Ali bez obzira na manji broj povrijeđenih i dalje je potrebno vršiti pojačan nadzor nad radno sposobnim stanovništvom zbog velikih troškova liječenja i velikog broja dana odsustvovanja sa posla.
Уводни рад:
Да
Датум пријаве сажетка:
01.03.2011.
Бр. отварања:
1034
Конференцијa:
Drugi kongres doktora medicine Republike Srpske