Аутори:
1. Jelena Protić,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Апстракт:
S obzirom da se osobe sa invaliditetom nalaze u stalnoj potrebi za kontinuiranom rehabilitacijom, u svijetu je razvijen holistički pristup koji, pored medicinske, podrazumijeva i psihosocijalnu rehabilitaciju u cilju pravovremene i efikasnije socijalne reintegracije. Pored stručnih osoba humanističke orijentacije, značajnu psihosocijalnu podršku u procesu adaptacije na ograničeno funkcionisanje imaju i osobe sa sličnim iskustvima.
Unazad dvije godine se u ZFMR „Dr Miroslav Zotović“ se provodi korisnička podrška za osobe sa invaliditetom kao sastavni dio psihosocijalne rehabilitacije.
Ovaj koncept rada podrazumijeva prisustvo dva stručnjaka ustanove: psihologa i socijalnog radnika i predstavnike korisničkog udruženja koji tehnikama „peer support“-a doprinosi poboljšanju kvaliteta psihosocijalne reintegracije u toku rehabilitacionog procesa i po povratku pacijenta/korisnika u mjesto prebivališta.
Krajem 2010. godine ovaj sistem rada se primjenjuje i sa pacijentima/korisnicima koji imaju neurološke deficite i kojima su potrebne informacije od osoba sa sličnim ili istim iskustvima i cilju uspostavljanja što većeg stepena samostalnosti.
Na osnovu stečenog iskustva i kroz evaluaciju saradnje sa pacijentima i korisnicima došlo se do zaključka da je korisnička podrška po sistemu „peer support“-a u toku boravka u ustanovi za rehabilitaciju od izuzetnog značaja za jačanje samopouzdanja, povećanje osjećaja sigurnosti i za poboljšanje rehabilitacionog potencijala i motivacije za aktivnijim učešćem u svakodnevnom životu.
Тематска област:
Слободне теме
Уводни рад:
Да
Датум пријаве сажетка:
29.03.2011.
Бр. отварања:
727
Конференцијa:
Drugi kongres doktora medicine Republike Srpske