Аутори:
1. Tatjana Nožica Radulović,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
2. Ljiljana Stojković Topić, 3. Tatjana Boškić,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Апстракт:
Uvod: Odjeljenje II se bavi rehabilitacijom pacijenata sa neurološkim deficitom različitog stepena, nastao kao posljedica lezije centralnog ili perifernog motornog neurona različite etiologije, upućenih iz svih dijelova RS.
Cilj: Prikazati dvogodišnje funkcionisanje Odjeljenja kroz podatke o broju pacijenata, strukturi pacijenata prema patologiji, prosječnoj dužini rehabilitacije te zastupljenost timskog pristupa u rehabilitaciji.
Materijal i metode: Retrospektivna studija je provedena na Odjeljenju za neurorehabilitaciju u zavodu, za period od 1.1.2009 do 31.12.2010 godine. Tokom studije su korištene istorije bolesti stacionarno liječenih pacijenata.
Rezultati: U navedenom periodu na Odjeljenju je rehabilitovano 2384 pacijenta, od toga 69,16 % nakon CVI, 12,24 % spinalne lezije, 3,22 % MS, 2,39 % Mb.Parkinson, 4,65 % radikulopatije, 7,63 % ostalo. Prosječna dužina rehabilitacije iznosi 35 dana. Istorije bolesti i terapijski kartoni potvrđuju da je tokom rehabilitacije zastupljen timski, multidisciplinarni pristup. Tokom rehabilitacije korištene su savremene dijagnostičke i terapijske metode te testovi za evaluaciju ishoda rehabilitacije.
Zaključak: U dvogodišnjem periodu rehabilitovan je veliki broj pacijenata sa neurološkim deficitom iz svih dijelova RS, prvenstveno pacijenti sa posljedicama CVI kao vodećim uzrokom invaliditeta. S obzirom na broj pacijenata nakon spinalnih lezija, koji imaju trajni invaliditet neophodno je i dalje razvijati sveobuhvatnu rehabilitaciju te koncept nezavisnog življenja. U Zavodu je zastupljen timski rad uz korišenje testova i skala kojima se objektivizira tok i ishod rehabilitacije.
Уводни рад:
Да
Датум пријаве сажетка:
30.03.2011.
Бр. отварања:
738
Конференцијa:
Drugi kongres doktora medicine Republike Srpske