Аутори:
1. Vujica Marković, Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu, Klinika za očne bolesti KCS, Serbia
2. Dolika Vasović, Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu, Klinika za očne bolesti KCS, Serbia
Апстракт:
Uvod: Stečene abnormalnosti dužice obuhvataju tri grupe bolesti: 1. stečeni ektropijum pigmentnog lista dužice, 2. ICE (iridokorneoendotelijalni) sindrom, 3. Iridoschisis. Stečeni ektropijum pigmentnog lista odlikuje se proliferacijom pigmentnog epitela dužice sa pupilarne ivice na prednju površinu dužice, disgenezom komornog ugla i glaukomom. ICE sindrom obuhvata grupu unilateralno ispoljenih i stečenih oboljenja kod mlađih osoba, koja se karakterišu različitim stepenom atrofije dužice, oštećenjem endotela rožnjače, prisustvom perifernih prednjih sinehija u komornom uglu i glaukomom. Sindrom obuhvata tri klinička oblika: 1. Progresivnu atrofiju dužice, 2. Chandler- ov sindrom i 3. Cogan- Rees- ov (Iris Nevus) sindrom. Iridoschisis je retko oboljenje dužice kod osoba starije životne dobi. Odlikuje se različitim stepenom atrofije dužice, uvek bilateralne ispoljenosti i separacijom površnih slojeva strome dužice tipično lokalizovanim u donjim kvadrantima oka. Oboljenje je u visokom procentu slučajeva udruženo sa angularnim glaukomom.
Cilj: Cilj je da se na našem bolesničkom materijalu utvrdi udruženost stečenih abnormalnosti dužice sa glaukomom, efekat lokalne medikamentne terapije i potreba za hiruškim tretmanom u kontroli intraokularnog pritiska (IOP).
Metode: Pregledi pacijenata su obuhvatali biomikroskopski pregled, tonometriju, indirektnu gonioskopiju, ultrazvučnu biomikroskopiju, spekularnu mikroskopiju, kompjuterizovanu perimetriju, oftalmoskopiju, primenu Hajdelberg retinalne tomografije II i histološki pregled uzoraka iridektomije.
Rezultati: U grupi oboljenja stečenog ektropijuma pigmentnog lista praćena su 24 bolesnika koji su podeljeni u dve grupe: 1. prva grupa sa samostalno ispoljenim ektropijumom uvee (10 bolesnika) od kojih je kod 5 bolesnika anamnestički zabeležena inflamacija, ishemija i trauma, dok kod preostalih 5 bolesnika nisu registrovane neke druge sistemske bolesti a ni oboljenja oka i 2. druga grupa u okviru ICE sindroma sa prisutnim ektropijumom uvee (14 bolesnika). Kod svih bolesnika je zabeležena monokularna ispoljenost. U okviru prve grupe od 10 bolesnika kod 8 (80%) je registrovan sekundarni glaukom koji je kompenzovan: medikamentnom terapijom (4 bolesnika), dok je kod preostalih 4 sproveden hiruški tretman (TTR) u kontroli IOP- a. U drugoj grupi kod svih 14 bolesnika je registrovan sekundarni glaukom i kod svih je sproveden hiruški tretman u kompenzaciji sekundarnog glaukoma.
U grupi oboljenja sa ICE sindromom smo pratili 36 bolesnika (24 žene i 12 muškaraca), prosečne starosti 38 godina i monokularne ispoljenosti. Od ukupnog boja bolesnika kod 22 (72,2%) je registrovan sekundarni glaukom. Bolesnici su podeljeni u dve grupe: 1. prva grupa sa ICE sindromom bez ektropijuma uvee (22 bolesnika) od kojih je kod 12 (54,5%) registrovan sekundarni glaukom koji je kompenzovan medikamentrom terapijom kod 6 a kod preostalih 6 je sproveden hiruški tretman (TTR) i 2. druga grupa ICE sindrom sa ektropijumom uvee (14 bolesnika) kod kojih je sekundarni glaukom zabeležen kod svih 14 (100%) i kod svih je sproveden hiruški tretman u kontroli IOP- a.
U grupi oboljenja sa Iridoschisis- om pratili smo 20 bolesnika (prosečna starost 61 godina), svi bilateralne ispoljenosti. Od 20 bolesnika kod 16 (80%) je registrovan sekundarni glaukom koji je kod 6 kompenzovan medikamentrom terapijom, kod 5 glaukom kompenzovan kombinacijom medikamentne i primenom Yag laser iridotomije, dok je kod preostalih 5 sproveden hiruški tretman (TTR).
Zaključak: Iako su stečene abnormalnosti dužice retka i benigna oboljenja oka, potreban je visok stepen opreza da bi se blagovremeno dijagnostikovao pridruženi glaukom što je moguće ranije, te da bi se primenom medikamentne terapije i u najvećem broju slučajeva hiruškim tretmanom predupredila njime izazvana ireverzibilna neuropatija optičkog diska.
Кључне речи:
sekundarni glaukom,ektropijum uvee,ICE sindrom,Iridoschisis
Тематска област:
Глауком
Датум пријаве сажетка:
25.04.2017.
Конференцијa:
Други конгрес офталмолога Републике Српске са међународним учешћем