Аутори:
1. Michal Potran, Armenia
2. Dubravka Marković, Serbia
Апстракт:
UVOD: Uzimanje otiska visoko preciznim otisnim materijalima obično predstavlja prvi korak ka uspešnoj protetičkoj rehabilitaciji pacijenta. Dimenziona stabilnost otisnog materijala, može imati značajan uticatj na preciznost izrađene zubne nadoknade. Adicioni i kondenzacioni silikoni su u svakodnevnoj stomatološkoj praksi najčešće korišćeni materijali za uzimanje otisaka u fiksnoj protetici. Sastav materijala i vrsta hemijske reakcije određuju dužinu preporučenog vremenskog perioda koji može da protekne od uzimanja otiska do njegovog izlivanja.
Cilj istraživanja je bio da se proceni dimenziona stabilnost kondenzacionih i adicionih silikona, u zavisnosti od vremena proteklog do izlivanja otiska.
METOD: Proizveden je čelični “master model” koji se sastoji od dva cilindra sa kuglicama na vrhu, sa definisanim međusobnim rastojanjem. Na “master modelu “ je napravljena akrilatna individualna kašika uz poštovanje standardne laboratorijske procedure. Uz pomoć akrilatne kašike otisci su uzimani monofaznom tehnikom, kondenzacionim i adicionim silikononom. Izlivani su gipsani radni modeli od gipsa tip IV nakon različitog vremenskog intervala proteklog od uzimanja otiska. Čelični model i gipsane reprodukcije skenirani su pomoću skenera Carl Zeiss CMM Contura G2 sa maksimalnom dozvoljenom greškom od 1µm.
REZLUTATI: Otisci uzeti adicionim i kondenzacionim silikonima izlivani su u prethodno definisanin vremenskim intervalima. “Master model” i njegove gipsane reprodukcije su skenirane. Merena je promena rastojanja između cilindara. Izmerene dimenzione promene između čeličnog i gipsanih modela su nastale kao posledica dimenzione nestabilnosti otisnog materijala. Izmerena razlika je bila veća kod otisaka uzetih kondenzacionim silikonom u poređenje sa adicionim.
ZAKLJUČAK: Oba otisna materijala i kondenzacioni i adicioni silikon pokazali su zadovoljavajuću dimenzionu stabilnost (promena dimenzije manja od 1,5%), ukoliko se pri izlivanju radnog modela poštuju preporuke proizvođača koje se odnose na dozvoljen vremenski period između uzimanja otiska i izlivanja radnog modela.
• Rezultati istraživanja prezentovani ovim radom su deo istraživanja realizovanog u okviru projekta “Istraživanje i razvoj metoda modeliranja i postupaka izrade dentalnih nadoknada primenom savremenih tehnologija i računarom podržanih sistema” – TR035020 finansiranog od strane Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije.
Кључне речи:
dentalni otisni materijali, preciznost, dimenziona stabilnost
Тематска област:
Биоматеријали и технологије
Уводни рад:
Да
Датум пријаве сажетка:
25.05.2011.
Бр. отварања:
1568
Конференцијa:
Contemporary Materials - 2011 - Савремени материјали