Аутори:
1. Федор Марјановић,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Апстракт:
U ovom radu ćemo pokazati na koji je način u romanima Čitač (1995) i Povratak kući (2006) Bernhard Šlink (Bernhard Schlink) literarizovao temu suočavanja poslijeratne njemačke generacije sa nacističkom prošlošću njene prethodnice. S obzirom na tematsko-motivsku i formalnu povezanost ovih romana, u komparativnoj analizi ćemo ukazati na njihove sličnosti i razlike. Sličnosti se, naime, većinom odnose na organizaciju fabule (koja je dvodijelna) i naratora (koji prati i prikazuje ličnost naciste). Osnovna razlika je donekle sadržana u naslovom nagoviještenoj tematici i u postupku na koji je prikazan problem suočavanja s odgovornošću. U romanu Čitač junakinja je jednostavna i nepismena Hana Šmit, koja je bila upletena u strahovite događaje iz Drugog svjetskog rata, dok je u Povratku kući u središtu pažnje kompleksna ličnost koja izmiče potrazi, a samim tim i suočavanju s odgovornošću.
Ovim problemima ćemo se podrobnije zabaviti u pojedinačnim analizama romana. U romanu Čitač prikazana je složenost jednog širokog, kolektivnog procesa suočavanja sa istorijskom odgovornošću i krivicom za zločine, koja u ovom Šlinkovom djelu otkriva i brojne psihološke, emotivne, etičke, pravne, literarne i druge aspekte jedne individualne drame. U romanu Povratak kući, u naglašenoj intertekstualnosti, glavni junak je u potrazi za svršetkom jednog nižerazrednog romana koji se referiše na Odiseju, a potraga će ga odvesti do jednog neslućenog otkrića u kojem je takođe sadržana sva složenost suočavanja sa prošlošću i ideologijom nacizma.
Na kraju, više nego što se dolazi do konkretnog zaključka, postavlja se otovreno pitanje o načinu suočavanja sa nacizmom.
Тематска област:
Хуманистичке науке
Уводни рад:
Да
Датум пријаве сажетка:
14.10.2011.
Бр. отварања:
816
Конференцијa:
4. научно-стручни скуп „Студенти у сусрет науци“ са међународним учешћем